1. Nowa Konstytucja
Wprowadzenie Nowej Konstytucji opartej na zasadach demokracji bezpośredniej, umożliwiającej obywatelom korzystanie z weta obywatelskiego oraz udział w wiążących referendach.
2. ZRÓWNANIE PODPISU
Uznanie podpisu tradycyjnego za równoważny z profilem zaufanym (podpisem cyfrowym). Rozszerzenie funkcji aplikacji mObywatel o narzędzia umożliwiające obywatelom wpływ na decyzje rządu podejmowane wbrew woli narodu.
3. Ograniczenie składu Rady Ministrów
Redukcja liczby ministerstw do ośmiu, z trzema wiceministrami i premierem, co daje łącznie 33 osoby. Reforma Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu wsparcia gospodarki poprzez działania dyplomatyczne oraz modernizacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym przebudowa policji i służb specjalnych.
4. OGRANICZENIE WYNAGRODZEŃ RADY MINISTRÓW
Powiązanie wynagrodzeń członków Rady Ministrów z wysokością minimalnej emerytury, ustaloną konstytucyjnie jako wielokrotność. Pensje byłyby premiowane wzrostem PKB i nadwyżką budżetową, a obniżane w przypadku spadku PKB i deficytu budżetowego.
5. Likwidacja finansowania partii politycznych z budżetu państwa
Partie polityczne będą finansowane poprzez odpisy podatkowe składane na PIT-ach przez wyborców. Każdy obywatel ma prawo przeznaczyć 1% PIT, a przedsiębiorca 0,5% CIT na wybraną przez siebie partię, co zapewni coroczną ewaluację działalności polityków.
6. Odpowiedzialność majątkowa polityków
Wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej dla polityków i kierownictwa administracji państwowej. W przypadku popełnienia błędów, osoby te ponosiłyby konsekwencje finansowe, co zwiększy ich odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
7. Zakaz pracy polityków w spółkach Skarbu Państwa
Wprowadzenie zakazu zatrudniania członków partii politycznych oraz ich rodzin w spółkach Skarbu Państwa. Dotyczy to zarówno obecnych członków partii, jak i tych, którzy byli w partii w ciągu ostatnich trzech lat.
Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ARTURA BARTOSZEWICZA |